Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири? , Bella - Skopje, Macedonia
Кошничка
Затвори
Вкупно производи:
0
Меѓу збир:
0.00 ДЕН.
Продолжи кон наплата
Мои омилени
Затвори
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?
facebook instagram
Како да му помогнете на анксиозното дете да се смири?

Децата имаат потенцијални стравови за опредлени нешта. На пример тие се плашат од определени природни појави, смрт на родител, термин на лекар, забар и сл.

Кога децата се чувствувата анксиозно тие често доживуваат акутен стрес како одговор на тој страв. Тие може да викаат, да бегаат, се тресат, но може и да се изненадувачки тивки, мирни и повлечени.  Најчестата грешка што родители ја прават во овие ситуации е кога се обидуваат да ги вразумат од нивните стравови. Сепак постојат неколку начини кои се општо прифатени кога станува збор за справувањето со анксиозноста кај децата: 

 

  • Стимулирање на вагус нервот

Се постигнува со жвакање мастика, пеење и хмкање, дишење бавно, јадење на темно чоколадо и сл.

 

  • Техника на дишење

Пробајте да ги научите децата да дишат бавно, вдишувајќи од дијафрагмата.

 

  • Физичка активност

Исцрпувајќи го телото, стресот се ослободува и вашето дете ќе спие мирно во текот на цела вечер.

 

  • Правете планови и натерајте ги вашите деца кога не се анскиозни да мислат на среќни нешта

 

  • Употребете хумор

Искреното смеење е вистинскиот начин за ослободување на стресот 

 

  • Помогнете им постепено да ја изградат самодовербата и почитта према себе си

 

Повеќе, тука.

 

Неделен Советник
Бидете први што ќе дознаат за новите модели, ексклузивни понуди и најновите модни новитети.
Неделен Деловен Изглед
Слични Содржини
Книги кои ќе ве мотивираат
КАТЕГОРИЈА
Книги кои ќе ве мотивираат
„Чек“ со реалноста: Овој период навистина имаме доста слободно време и можеме да го искористиме за да прочитаме добра книга.
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
КАТЕГОРИЈА
Наоми Кембел во облеката на Елизабет Тејлор
Супермоделот ни кажува која е нејзината омилена удобна облека, како и ни посочува зошто "Making the cut" е вистинското шоу за време на карантин.
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
КАТЕГОРИЈА
Лежерна петочна комбинација: Блуза Корал Феникс со фармерки корал тексас
Одберете комбинација во која ќе сјаете, ќе го искажете вашиот комплетиран моден стил и воедно ќе уживате во беспрекорниот конфор што ги нудат фармерките Корал тексас и блузата Корал Феникс. 
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
КАТЕГОРИЈА
Ријана ги изненади сите со нејзиниот моќен говор на доделувањето на НААЦП наградите
Ријана ја доби наградата за филантропија.
Излезе новата песна на Лејди Гага
КАТЕГОРИЈА
Излезе новата песна на Лејди Гага
Излезе новата песна на Лејди Гага и фановите го изразија своето мислење во врска со тоа.
Совети како да ја зголемите продуктивноста
КАТЕГОРИЈА
Совети како да ја зголемите продуктивноста
Повеќемина го делат ставот дека продуктивноста оди рака под рака заедно со долгиот временски период посветен на работа. Колку повеќе работите - толку повеќе ќе постигнете. 
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
КАТЕГОРИЈА
Како да им ја подобрите самодовербата на децата?
Самодовербата е централна точка во животот на сите луѓе. Самодовербата или самопочитта е начинот на кој се гледаме себе си, вреднувајќи ги нашите квалитети, но имајќи ги предвид и нашите слабости. Високата самодоверба им помага на луѓето да си ги остварат своите високо замислени цели, реализација на различни планови и сл.
Како да ја решите секоја караница во врските?
КАТЕГОРИЈА
Како да ја решите секоја караница во врските?
После подолг временски период поминати во брак, брачните партнери сосема ги имаат прифатено жестоките караници.  
Close Quick View
Табела на Величини (cm)
Табела на Величини
36

38

40

42

44
Гради (cm)
88-90

92-94

96-98

101-103

107-109
Струк (cm)
71-73

75-77

79-81

84-86

90-92
Колкови (cm)
94-96

98-100

102-104

107-109

113-115
Succesfully done.
Close Cookie Consent
OВАА ВЕБ СТРАНА КОРИСТИ КОЛАЧИЊА
Оваа веб-странa користи колачиња (cookies). Колачињата (cookies) се користат за подобрување на Вашето корисничко искуство. Повеќе информации за начинот на користење може да најдете во документот Политика за колачиња (cookies) со кликнување на "Прочитај повеќе". Со кликнување на "Ги прифаќам сите колачиња" Вие се согласувате за зачувување на колачињата на Вашиот уред.